PRE NÁŠ DOM

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Bojnická 18

831 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

Akustika z pohľadu tepelnoizolačných kontaktných systémov

Vonkajšie tepelnoizolačné kontaktné systémy (ETICS) sa na tepelnú ochranu budov používajú už viac ako dve desaťročia. Sú definované ako stavebné výrobky, ktoré sa dodávajú v ucelenej zostave zložiek skladajúcich sa z lepiacej malty, tepelnej izolácie, kotiev, základnej vrstvy a konečnej povrchovej úpravy a môžu mať tak negatívny ako aj pozitívny vplyv na vzduchovú nepriezvučnosť (Rw) obvodového plášťa budovy.


To, že ETICS môžu znižovať túto vzduchovú nepriezvučnosť na špecifických kmitočtových pásmach nie je užívateľmi moc vnímané, pretože o akustickom komforte rozhodujú poväčšine okná.

Európske technické schválenie ETAG 004 z roku 2013 popisuje určovanie akustických vlastností ETICS laboratórnymi meraniami. Dôležitou veličinou je zmena vzduchovej nepriezvučnosti (ΔRw), ktorá je zadefinovaná ako rozdiel nepriezvučnosti základnej steny z monolitického betónu a referenčnej steny s aplikovaným tepelnoizolačným kontaktným systémom.

Pokiaľ bolo prevedené meranie váženej vzduchovej nepriezvučnosti, zmerané hodnoty sa uvedú v dokumentácii ETICS vrátane detailného popisu skladby skúšaného ETICS. Pokiaľ ale nebolo prevedené laboratórne meranie váženej vzduchovej nepriezvučnosti ETICS, budú deklarované hodnoty zmeny vzduchovej nepriezvučnosti ΔRw = -8dB. Uvedená hodnota vzduchovej nepriezvučnosti ΔRw = -8dB bez skúšania je z pohľadu akustiky obvodového plášťa veľmi nevýhodná.

Spoločnosť Saint - Gobain Constuction Products, s.r.o. má zmerané akustické vlastnosti tepelnoizolačných kontaktných systémov s tepelnoizolačnými materiálmi z minerálnej vlny aj polystyrénu v rôznych hrúbkach a na rôznych podkladoch. Z dosiahnutých výsledkov vyplýva, že na vzduchovú nepriezvučnosť obvodového plášťa s tepelnoizolačným kontaktným systémom má vplyv:

  • Podklad - ovplyvňuje vzduchovú nepriezvučnosť svojou hrúbkou, plošnou hmotnosťou, povrchovou úpravou a samozrejme samotným druhom materiálu.
  • Lepiaca malta - dôležitá je veľkosť plochy, na ktorej je nanesená ; čím je táto plocha menšia, tým je vzduchová nepriezvučnosť ΔRw nižšia.
  • Tepelná izolácia - nižšie hodnoty vzduchovej nepriezvučnosti sú pri vyššom odpore proti prúdeniu vzduchu izolačným materiálom, jeho nižšej dynamickej tuhosti a väčšej hrúbke. Na základe vyššie vymenovaných vlastností je evidentné, že záleží na type zvoleného izolačného materiálu.
  • Kotvy - vzduchovú nepriezvučnosť ovplyvňuje typ kotiev, materiál z ktorého majú vyrobené tŕne, ich počet a spôsob montáže; použitím plastových kotiev so zápustnou montážou v čo najmenšom množstve na m2 sa zabezpečí nižšia vzduchová nepriezvučnosť ΔRw.

Samozrejme, že na vzduchovú nepriezvučnosť ΔRw má v neposlednom rade vplyv i plošná hmotnosť celého vonkajšieho súvrstvia. Väčšie plošné hmotnosti zabezpečujú priaznivejšie akustické vlastnosti konštrukcie s tepelnoizolačným kontaktným systémom.

Akustické vlastnosti konštrukcie patria medzi dôležité vlastnosti komfortného bývania. Hluk, či už od suseda alebo z ulice, patrí medzi najčastejšie sťažnosti obyvateľov bytových domov. ETICS znižujú vzduchovú nepriezvučnosť na špecifických kmitočtových pásmach. Je to negatívny jav, avšak nie je užívateľom nehnuteľnosti vnímaný, pokiaľ sa stavba nachádza v bežnom prostredí. Ak sa ale objekt nachádza  napríklad v blízkosti frekventovanej rýchlostnej cesty alebo diaľnice, prípadne železničnej trate, môže ísť o problém.

Všeobecne môžeme akustiku tepelnoizolačných kontaktných systémov zhrnúť na základe výskumov spoločnosti Saint – Gobain Construction Products, s.r.o. [1,2,6] do nasledovných bodov:

  • Tepelnoizolačné kontaktné systémy môžu mať na základe komponentov, z ktorých sú zložené pozitívny alebo negatívny vplyv (s rozdielom jednotiek dB) na zatepľovanú stenu.
  • Najlepšiu vzduchovú nepriezvučnosť vykazujú ETICS, kde je ako tepelná izolácia použitá minerálna vata s pozdĺžnymi vláknami.
  • Pokiaľ ETICS nemá deklarované akustické parametre, musí projektant podľa ETAG 004 počítať s prísnym akustickým zhoršením steny; ΔRw = -8dB.

Preto, pokiaľ je stavba postavená v hlučných lokalitách, je potrebné navrhnúť vhodný tepelnoizolačný kontaktný systém aj z hľadiska akustiky.

Použitá literatúra

[1] Pošta, Tomáš. 2/2016. Tepelná ochrana budov. Akustické vlastnosti ETICS. 22-23.
[2] Rydlo, Pavel. 2/2016. Tepelná ochrana budov. Akustika zateplovacích systémů ETICS. 31-33.
[3] STN 73 0532 Akustika Hodnotenie zvukovoizolačných vlastností budov a stavebných konštrukcií Požiadavky. Slovenský ústav technickej normalizácie, Bratislava. 2013.
[4] ETAG 004 Zmena posúdenia ETICS. 2013.
[5] STN EN ISO 10140-1,2,3,4,5 Akustika Laboratórne meranie zvukovoizolačných vlastností stavebných konštrukcií. Slovenský ústav technickej normalizácie, Bratislava. 2011.
[6] Pošta, Tomáš. Hlavinková, Mária. 2016. Akustika z pohľadu zatepľovacích systémov. http://www.sgforum.sk/userfiles/weber-akustika-z-pohladu-zateplovacich-systemov_1475580477.pdf
[7]  Saint-Gobain. Pre akustiku. str. 27-29.

Kontakt:

Saint - Gobain Construction Products, divízia Weber - Terranova
Stará Vajnorská 139
831 04 Bratislava
Tel.: 00421 (2) 4445 3022
Fax: 00421 (2) 4445 3030
e-mail: info(at)weber-terranova.sk
www.weber-terranova.sk